Monety Imperium Niemieckiego

Monety Imperium Niemieckiego przyciągają wielu kolekcjonerów. Bardziej słuszne jest stwierdzenie, że zbieranie niemieckich monet starożytnych jest odrębną gałęzią numizmatyki. W wąskich kręgach taki okres nazywa się Kaiser Niemcy. Obejmuje lata 1871-1918. Więcej o tym, jak również najbardziej znanych złotych monet tej epoki, porozmawiamy poniżej.

Trochę historii

Imperium Niemieckie rozpoczęło emisję monet po wojnie francusko-pruskiej w 1870-1871 i zakończyło działalność podczas I wojny światowej. Dokument zawierał informacje o składzie, wyglądzie, a także o wadze nowych monet. Osobna jego część poświęcona była wyglądzie banknotów.

Według niej, po jednej stronie produktu miał być herb Cesarstwa Niemieckiego, a także wartość nominalna i rok bicia. Z drugiej strony miał to być wizerunek lokalnego władcy jednego z niemieckich państw, które wkroczyły do nowego imperium, lub herb wolnych miast-państw, które również były załączone do Cesarstwa Niemieckiego. Ponadto na przedniej stronie powinien być napis charakteryzujący obraz, a także znak mięty.

Złote monety Imperium Niemieckiego

Złote monety Imperium Niemieckiego

Złote monety Imperium Niemieckiego o nominale 20 marek

Rozważmy monety z opisanego okresu za pomocą przykładu wyemitowanych o wartości nominalnej 20 znaków. Po raz pierwszy taki znak pieniężny został wydany w 1871 roku. Miał typowy skład i inne cechy charakterystyczne dla wszystkich ówczesnych monet Imperium Niemieckiego, a mianowicie: 900 próbek złota, 22,5 mm średnicy i 7.965 gramów czystej wagi. Portret Williama Pierwszego, zwrócony w prawo, został przedstawiony w centralnej części awersu i częściowo otoczony napisem WILHELM DEUTSCHER KAISER KÖNIG V. PREUSSEN. Na dole portretu znajduje się znak mennicy: A, B lub C, w zależności od mennicy Berlina, Hanoweru lub Frankfurtu.

Cesarski orzeł Cesarstwa Niemieckiego zajął miejsce na odwrocie. Obok znajduje się napis o nazwie państwa - Deutsches Reich, gałęzi dębu, wartości nominalnej monety i roku emisji. Następnie w 1874 roku zmieniono odwrót. Na niej umieszczono zredukowaną wersję orła cesarskiego oraz napis o wartości nominalnej, przedstawiony jako 20 MARK.

Gałąź dębu dostępna w pierwszej wersji została usunięta. Na stoku obu zagadnień znajduje się napis GOTT MIT UNS („Bóg jest z nami”). Łącznie w latach 1871-1873 opublikowano 30,9 mln monet. 2491 z nich zostało przedstawionych jako „dowód”. W latach 1874-1888 pojawiło się 26,3 mln, z wyłączeniem banknotów wyemitowanych jako „dowód” (ponieważ nie było na nie dowodów).

Monety z czasów Fryderyka Trzeciego

Frederick Trzeci był jedynym synem Williama Pierwszego. Jego portret, zwrócony w prawo, pojawił się na awersie otoczonej napisem FRIEDRICH DEUTSCHER KAISER KÖNIG V. PREUSSEN i znakiem mennicy A. Rysunek na odwrocie tego znaku kasowego zbiegł się z rysunkiem na drugiej monecie. Panowanie tego monarchy trwało nieco ponad trzy miesiące. W tym czasie światło ujrzało 5,3 miliona monet.

Główne problemy z czasów Williama Drugiego

Cesarstwo niemieckie nadal istniało z synem Fryderyka Trzeciego, Williamem Drugim. W 1888 roku opublikowano monetę z jego portretem. Jej nominał wynosił 20 marek. Wokół portretu znajdował się napis: WILHELM II DEUTSCHER KAISER KÖNIG V. PREUSSEN, umieszczono również znak mennicy - A. Pierwsza emisja złotej monety została wybita w latach 1888-1889.

Jej obrót wyniósł 11,6 mln. Drugi numer został wydany w 1890 roku z niewielkimi zmianami odwrotnymi. Heraldyczny orzeł stał się większy, a tarcza na klatce piersiowej zmniejszyła się. Drugi numer był publikowany co roku, w latach 1890-1913. W tym czasie wydano 152 mln egzemplarzy, z czego 411 jako „dowód”.

Kolejna złota moneta o nominale 20 marek została wydana w 1913 roku i była emitowana do 1915 roku. Na jej awersie był portret króla, zwrócony w prawo. Sam monarcha został schwytany w mundurze wojskowym. Wokół niej umieszczono napis WILHELM II DEUTSCHER KAISER KÖNIG VON PREUSSEN. Pod portretem był znak mennicy A. Nie było zmian w odwrocie, skład i inne cechy. Przybliżony obieg wyniósł 3,4 mln.

Niemieckie imperium zaprezentowało światu wiele monet, z których wiele przetrwało do dziś. Kupowanie ich to opłacalna inwestycja pieniędzy przez długi czas. Dokładną wartość znaku pieniężnego określa kilka czynników, w tym waga, próbka metalu, wartość historyczna, bezpieczeństwo itp.