Złoto i eskalacja w Afganistanie

Cztery miesiące po tym, jak prezydent USA Joseph Biden ogłosił decyzję o wycofaniu amerykańskiego wojska z Afganistanu, talibowie przejęli władzę w tym kraju. Aktywna ofensywa talibów przeciwko afgańskim wojskom rządowym rozpoczęła się w maju 2021 roku. Prezydent Ashraf Ghani uciekł z kraju. 16 sierpnia bojownicy bez walki wkroczyli do Kabulu i zajęli pałac prezydencki. Wciąż trudno jest mówić o geopolitycznych konsekwencjach zmiany władzy w Afganistanie. Jednak rosnące napięcia w regionie prawdopodobnie nie przyczynią się do nowego wiecu złota.

Jak rynki zareagowały na kryzys afgański pod koniec sierpnia?

Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych spadła o około 1,27% w porównaniu ze średnią z ostatnich 10 lat. Indeks giełdowy USA pozostał na tym samym poziomie. Złoto wzrosło do 1790 dolarów za uncję troi. Nie było to jednak spowodowane rosnącym ryzykiem geopolitycznym, lecz słabymi danymi USA dotyczącymi zatrudnienia, które nie spełniały wysokich oczekiwań. Obecnie notowania żółtego metalu są określane przez dane makroekonomiczne, dynamikę amerykańskiej waluty oraz fakt, że Fed zacznie ograniczać program luzowania ilościowego. Jeśli napięcia geopolityczne wokół Afganistanu są krótkoterminowe, żółty metal prawdopodobnie nie wzrośnie znacznie w cenie. Niektórzy inwestorzy stwierdzili jednak, że sytuacja w Afganistanie jest jednym z globalnych problemów, więc należy ją obserwować.

Nicky Shils, główny analityk rynku metali szlachetnych w MKS PAMP GROUP (USA), powiedział, że kryzys afgański prawdopodobnie nie wpłynie na notowania złota, biorąc pod uwagę, że dane makroekonomiczne znajdują się obecnie w centrum uwagi. Jednak poważne konsekwencje mogą się później ujawnić ze względu na specyfikę regionu. Rynki obserwują pogarszającą się sytuację w regionie, biorąc pod uwagę kolejny globalny problem, który może mieć wpływ na rynki, a także powolny wzrost gospodarczy w Azji. Konflikty geopolityczne doprowadziły więc do rajdu w towarach, takich jak ropa lub złoto.

Jeffrey Haley, starszy analityk w Oanda Asia Pacific Ptey (Singapur), zauważył, że w Afganistanie jest zbyt mało dużych globalnych firm. Dlatego też działania talibów prawdopodobnie nie wpłyną poważnie na rynki światowe. Warto jednak w każdym razie obserwować sytuację.

Obecnie istnieje kilka kluczowych wydarzeń dla żółtego metalu, na które inwestorzy powinni zwrócić uwagę.

Wydatki rządu USA będą nadal rosnąć

Polityka Joe Bidena doprowadzi do zwiększenia wydatków budżetowych, co może zwiększyć notowania złota. Wielkość zadłużenia publicznego USA nadal rośnie, co w dłuższej perspektywie spowoduje problemy dla gospodarki kraju. Jednak Ameryka pozostaje wiarygodnym kredytobiorcą, zapobiegając niewypłacalności swoich długów. Biorąc jednak pod uwagę niedawne kryzysy w Libii i Wenezueli, nie ma pewności, że władze nie wykorzystują rezerw złota jako pożyczek w celu ratowania swoich gospodarek. Jeśli okaże się, że władze sprzedadzą złoto, to ta wiadomość negatywnie wpłynie na cytaty żółtego metalu.

Od 2001 roku Stany Zjednoczone zainwestowały ponad 144 mld dolarów w odbudowę Afganistanu. Decyzja o wycofaniu amerykańskich wojsk z kraju była zaskoczeniem dla światowej publiczności. Wkrótce po zakończeniu tej operacji Stany Zjednoczone poniosły pierwsze straty bojowe w regionie od początku 2020 roku i największe od dekady. Eksplozje w rejonie lotniska w Kabulu pochłonęły życie 13 amerykańskich wojskowych, co zapewniło ewakuację ludzi. Wydarzenia te wstrząsnęły statusem Stanów Zjednoczonych jako supermocy. W dłuższej perspektywie wydarzenie to grozi krajowi utratą globalnych wpływów geopolitycznych. Nadal jednak nie ma oznak znaczącego wpływu kryzysu afgańskiego na potęgę gospodarczą USA i status dolara, co nie tworzy najlepszych prognoz dla złota.

Ryzyko sprzedaży złota afgańskiego

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje PKB Afganistanu na 19,9 mld dolarów. Pomimo niewielkich rozmiarów gospodarki, kraj zajmuje ważną pozycję strategiczną w Azji Południowo-Wschodniej. Według badań przeprowadzonych przez US Geological Survey, 60 milionów ton miedzi, 2,2 miliarda ton rudy żelaza, 1,4 miliona ton pierwiastków ziem rzadkich (lantan, ceru, neodymu, rdzeni aluminium, złota, srebra, cynku, rtęci i litu) może znajdować się w jelitach kraju. Afganistan posiada ponad 700 tysięcy uncji żółtego metalu. Sprzedaż znacznej ilości złota na gotówkę może negatywnie wpłynąć na rynek metali szlachetnych.

Według statystyk Banku Światowego na 2019 r. budżet Afganistanu wyniósł 75% ze środków międzynarodowych sponsorów, w dużej mierze ze Stanów Zjednoczonych. Amerykański rząd zobowiązał się przeznaczyć ponad 300 milionów dolarów na odbudowę kraju po wycofaniu wojsk. Obecnie Stany Zjednoczone zamroziły znaczną część rezerw banku centralnego Afganistanu, którego wielkość do połowy sierpnia 2021 roku wynosiła 9 miliardów dolarów i była przechowywana w Nowym Jorku. Płatność obiecanej pomocy finansowej została zawieszona. Afganistan nie będzie jednak izolowany pod kontrolą talibów. Wiele krajów i bloków jest zainteresowanych współpracą z Afganistanem: USA, UE, Rosja, Pakistan, Iran, Chiny, Tadżykistan, Uzbekistan i Turkmenistan. Ze względu na fakt, że każda ze stron ma swoje własne interesy, zwiększona niestabilność może nadal w regionie. Ze względu na powyższe okoliczności talibowie mogą podjąć decyzję o sprzedaży części złotych rezerw zlokalizowanych w Afganistanie w celu utrzymania stabilności gospodarczej w tym kraju.