W Tennessee (USA) metale szlachetne nie podlegają już podatkowi od sprzedaży

29 maja 2022 roku gubernator Tennessee podpisał projekt ustawy o uchyleniu podatku od sprzedaży metali szlachetnych. Wcześniej ustawa była przytłaczająco popierana przez oba domy stanowego ustawodawcy. Decyzja jest wynikiem wieloletnich wysiłków organizacji społecznych, działaczy oddolnych i handlarzy monetami w Tennessee.

Inwestorzy mogą teraz kupić złoto, srebro, platynę i wlewki i monety palladowe bez płacenia podatku, który wahał się w zakresie 1-10% w zależności od konkretnej lokalizacji kupującego. Obecnie 42 stany amerykańskie całkowicie lub częściowo zwalniają nabywców metali szlachetnych z podatku od sprzedaży. Podobne rachunki były ostatnio brane pod uwagę w takich stanach jak Kentucky, Missisipi, Hawaje, Maine, Wisconsin i New Jersey pośród rosnących wskaźników inflacji i konieczności ochrony pieniędzy w twardych aktywów.

Zrzeka się się podatków od sprzedaży metali szlachetnych z następujących powodów:

  1. Takie opodatkowanie dyskryminuje deponentów i inwestorów metali szlachetnych. Zakup akcji, obligacji, jednostek funduszy będących przedmiotem obrotu na giełdzie, walut i innych instrumentów finansowych nie podlega opodatkowaniu. Jednak złoto i srebro są również wykorzystywane jako oszczędności i inwestycje!
  2. Złoto i srebro są do odsprzedaży. Podatki od sprzedaży są zazwyczaj potrącane od towarów konsumpcyjnych końcowych. Metale szlachetne nie są z natury wykorzystywane do konsumpcji, dlatego nielogiczne jest nakładanie podatku od ich sprzedaży.
  3. Podatki u źródła szkodzą gospodarce państwa. Rynek metali szlachetnych jest rynkiem konkurencyjnym, więc sprzedawcy w państwach, w których obowiązują podatki od sprzedaży metali szlachetnych, często przenoszą swoją działalność do sąsiednich państw, w których nie ma odpowiednich podatków.
  4. Opodatkowanie metali szlachetnych niekorzystnie wpływa na zwykłych obywateli, którzy próbują chronić swoje aktywa przed amortyzacją pieniędzy papierowych. Inflacja rani najbiedniejszych, takich jak emerytów, zarabiających, oszczędzających i innych. Większość z nich kupuje metale szlachetne w niewielkich ilościach.