Światowa rezerwa złota na lipiec wzrosła o 37 ton, z 64 ton w czerwcu, według Światowej Rady Złota. W związku z tym od początku roku łączny wskaźnik przekroczył 300 ton.
Największym nabywcą był katarski bank centralny, który w lipcu dodał do swoich rezerw 15 ton złota. Jest to największy miesięczny wzrost rezerwy w historii kraju. Obecnie rezerwa złota w kraju wynosi 72 tony (10% wszystkich rezerw), co jest najwyższe pod względem fizycznym.
Bank Rezerw Indii dodał 13 ton złota do swoich rezerw złota, największego miesięcznego nabycia od września 2021 r. (19 ton). Obecnie rezerwa złota kraju wzrosła do 781 ton, co oznacza wzrost o 27 ton od początku roku.
W lipcu bank centralny Turcji zwiększył rezerwę złota o 12 ton. Jest to dość zgodne ze średnim miesięcznym wskaźnikiem w tym roku. Od początku roku łączna wielkość zakupów wyniosła 75 ton. Teraz kraj ma 469 ton złota w rezerwach, który jest 2-letni wysoki.
W lipcu Bank Centralny Uzbekistanu nabył kolejne 9 ton złota, czyli to samo, co w czerwcu. Ponadto w pierwszym kwartale kraj sprzedał 25 ton złota, więc całkowita wielkość zakupów wynosi obecnie 11 ton. W sumie rezerwa złota kraju zawiera 373 tony metali szlachetnych (61% wszystkich rezerw).
Narodowy Bank Kazachstanu sprzedał w lipcu 11 ton złota, co przyniosło skumulowaną liczbę sprzedaży do prawie 30 ton. Obecnie w kraju przechowuje się 373 tony metali szlachetnych, co stanowi 64% całkowitych rezerw.
Ponadto, okazało się, że Bank Centralny Wenezueli sprzedał 6 ton metalu szlachetnego w pierwszym półroczu, więc całkowita rezerwa wynosi obecnie 73 tony.