Popyt na metale szlachetne rośnie w Indiach

Metals Focus (Wielka Brytania) jest jednym z światowych liderów w dziedzinie doradztwa na rynku metali szlachetnych. Analitycy firmy przygotowali badanie rynku złota w Indiach, które przeprowadzono w ponad dziesięciu miastach kraju.

Jak się stało, w drugiej połowie 2021 roku sprzedaż złota i srebra znacznie wzrosła w Indiach. Wpływ na to miały następujące okoliczności: spadek częstości występowania koronawirusa i złagodzenie ograniczeń kwarantanny. Produkty inwestycyjne i biżuteria były w szczególnym zapotrzebowaniu wśród ludności.

Wzrost zakupów biżuterii w drugiej połowie 2021 r. był spowodowany opóźnionym popytem ze strony klientów indywidualnych, którzy musieli odwołać śluby w 2020 r. i w pierwszej połowie 2021 r. Jednak spadek cen złota odegrał równie ważną rolę w tym kontekście. Wielu sprzedawców biżuterii znacznie zwiększyło w tym roku zapasy produktów w magazynach - liczba ta wzrosła o około 5-10% rocznie.

Co ważne, popyt na produkty inwestycyjne w złocie również znacznie wzrósł. Pandemia wzmocniła zaangażowanie ludności indyjskiej na rzecz żółtego metalu, ponieważ rosnące ceny w 2020 r. pomogły wielu ludziom przetrwać kryzys. Mogą użyć żółtego metalu jako zabezpieczenia dla pożyczek.

Wzrost popytu na złoto ze strony ludności indyjskiej wraz z poprawą ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju przyczynił się do wzrostu średniej ceny metali szlachetnych o 15-20% w porównaniu z ceną, która była na rynku w okresie poprzedzającym pandemię.

Zgodnie z wynikami badania srebro korzystało również z zauważalnej poprawy sytuacji w kraju w ciągu ostatnich 4 miesięcy. Wielkość zakupów szarego metalu zaczęła rosnąć po zniesieniu rygorystycznych ograniczeń kwarantanny i spadku cen metali szlachetnych. Jednak eksperci Metals Focus przewidują, że sprzedaż szarego metalu nie osiągnie poziomu obserwowanego w okresie poprzedzającym pandemię.

Analitycy w „Metals Focus” oczekują, że indyjska sprzedaż złota i srebra wzrośnie na tyłach wzrostu gospodarczego, stosunkowo stabilnych cenach metali szlachetnych i opóźnionego popytu.