W październiku 2021 roku mennica portugalska wyemitowała trzy okolicznościowe monety „Lakier sztuki” z serii portugalskiej i wschodniej. Monety mają tę samą konstrukcję, nominał i różnią się tylko metalem, z którego są wykonane (złoto, srebro, platyna), średnicą i cyrkulacją. Emisja monet poświęcona jest sztuce lakierowania, którą Holendrzy spotkali się przez spotkanie z mieszkańcami Kraju Wschodzącego Słońca.
Górna połowa awersu przedstawia morze w postaci łusek ryb w tradycyjnym japońskim stylu. Dolna część ozdobiona jest japońską sosną matsu - symbolem odwagi, odporności i długowieczności. Na dole po lewej stronie obręczy znajduje się nazwa kraju emitującego oraz rok emisji monety „PORTUGALIA 2021”. Po prawej stronie sosny znajduje się nominał monety „5 €”, a pod nią herb Portugalii.
Odwrót po lewej stronie pokazuje żaglówkę inspirowaną sztuką nambanów. Po prawej stronie w centrum znajduje się wygrawerowana sosna otoczona świątyniami Sinto. Na brzegu znajduje się napis: „ARTE DA LACA” („SZTUKA LAKIERU”). W dolnej prawej części obręczy znajduje się nazwisko autora projektu monety oraz nazwa mennicy „JOÃO FAZENDA/CASA DA MOEDA”.
W 1543 roku trzech Portugalczyków przybyło na jedną z najbardziej wysuniętych na południe wysp japońskiego archipelagu Tanegashima. Zostali pierwszymi europejskimi marynarzami, którzy odwiedzili Japonię. Wydarzenie to było naznaczone początkiem współpracy gospodarczej między krajami. Portugalia i Japonia zaczęły rozwijać stosunki handlowe. Portugalscy kupcy sprzedawali miejscowym mieszkańcom nieznane do tego czasu różne towary - od zwykłego mydła i tytoniu po broń palną. Z kolei Japończycy dostarczyli swoim partnerom jeden z najpopularniejszych narodowych przedmiotów - produkty lakierowe (urusi), stworzone przez mistrzów starożytnej i złożonej technologii, która miała około 6 tysięcy lat.
Stosunki kulturowe rozwijały się między krajami. Pod wpływem Portugalczyków w Japonii powstał gatunek sztuki namban. Było to tworzenie kopii obrazów europejskich w sposób japoński. Materiałem do obrazów były japońskie ekrany i lakierowane produkty. Popularnym tematem namban był obraz zagranicznych statków i żołnierzy. W ramach tego gatunku powstały ikony chrześcijańskie w stylu japońskim. W Muzeum Miejskim w Kobe w Japonii, a także w Narodowym Muzeum Sztuki Starożytnej w Lizbonie znajdują się dwie duże kolekcje obrazów i ekranów namban.