Złoto jest poszukiwanym atutem, ponieważ jest świetnym środkiem ochrony oszczędności przed amortyzacją. Jednak ostatni rok nie był do końca dobry dla żółtego metalu. Ceny złota wzrosły w przedziale 1780-1800 dolarów. W ciągu roku cena metalu szlachetnego spadła o 5% - z 1887,6 do 1794,3 dolara. Z reguły wysoka stopa inflacji powinna pozytywnie wpłynąć na jej stopę. Dlatego wielu analityków było przekonanych, że rosnące ceny konsumpcyjne i niskie stopy procentowe w 2021 r. będą działać na korzyść żółtego metalu. Złoto zawsze cieszyło się zwiększonym popytem w okresach pogorszenia koniunktury gospodarczej. Nie nastąpiło to jednak w 2021 r. Odsetki inwestorów sięgnęły po aktywa ryzyka - papiery wartościowe i kryptowalutę, a nie spadły nawet na tle przyspieszającej inflacji i nowych fal pandemii.
Uczestnicy rynku złota wyciągnęli dwie ważne wnioski w 2021 r.: nie liczyć na samą inflację i rozważyć plany Fed. Wzrost stopy inflacji skłonił regulatora do zaostrzenia polityki pieniężnej i przyspieszenia redukcji programu luzowania ilościowego. W związku z tym wzrosła rentowność krótko- i średnioterminowych obligacji, które wywierały presję spadkową na notowania złota. Oczekiwania inflacyjne osiągnęły szczyt w listopadzie. Oznacza to, że obawy inflacyjne nieco się pogorszyły, a inwestorzy wierzą w zdolność amerykańskiego banku centralnego do ograniczania presji wzrostowej.
Korzystne i niekorzystne czynniki na rynku złota
W pierwszej połowie 2022 roku, nie należy spodziewać się trendu wzrostowego na rynku złota, ale wtedy może być nadzieja na rajd. Obecnie główne czynniki makroekonomiczne nie wspierają żółtego metalu.
Tedros Gebreisus, szef Światowej Organizacji Zdrowia, powiedział, że pandemia koronawirusa zakończy się w tym roku pomimo szybkiego rozprzestrzeniania się szczepu omikronu. W 2021 r. rozpoczęła się kampania szczepień na dużą skalę, co wzbudziło nadzieję na przezwyciężenie pandemii w niedalekiej przyszłości. To z kolei doprowadzi do powrotu normalnych warunków życia ludności i wzrostu popytu, a także ożywienia światowej gospodarki.
Stopa inflacji prawdopodobnie spadnie. Obecnie złagodzenie ograniczeń kwarantanny przyczyniło się do przywrócenia tempa wzrostu łańcuchów produkcji i dostaw. Aby szybko przezwyciężyć konsekwencje koronakryzji, władze zaostrzą politykę fiskalną. Fed pozostanie na agresywnym kursie polityki pieniężnej przez długi czas, aby złagodzić presję inflacyjną.
Realne zyski z obligacji wzrosną. Dolar amerykański mógłby wzmocnić się przeciwko euro, ponieważ Europejski Bank Centralny (EBC) prowadzi mniej agresywną politykę pieniężną niż Federacja. Ekonomiści EBC jednogłośnie uważają, że w 2022 r. inflacja konsumentów w Unii Europejskiej (zwanej dalej „UE”) przekroczy cel 2%. Tempo wzrostu inflacji wzrośnie ze względu na ryzyko wtórne, czyli konsekwencje podjęcia środków mających na celu zmniejszenie ryzyka początkowego. Wszyscy członkowie Rady Prezesów EBC zgadzają się, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o podnoszeniu stóp procentowych. Jeśli stopy wzrosną, niektóre państwa członkowskie UE mogą zostać dotknięte kryzysem zadłużenia.
Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do wzrostu złota w tym roku.
Rynki finansowe szybko ożywiły się po rozpoczęciu pandemii. Najbardziej przygnębiającym czynnikiem dla sektora finansowego może być jednak zaostrzenie polityki pieniężnej przez banki centralne.
Pojawienie się nowych szczepów koronawirusa zwiększy stopień niepewności co do perspektyw dla światowej gospodarki i tempa jej ożywienia. W średnim okresie może dojść do znacznej korekty na giełdach, a presja spadkowa na grupę wysoko rentownych walut wzrośnie, co zwiększy popyt na złoto. Eksperci są optymistami co do złota. Jeśli cena metalu szlachetnego wzrośnie do $1835 w 2022, to jego dalszy przełom do poziomu $1850 jest możliwy.