Wolumen udziałów w srebrnych funduszach giełdowych gwałtownie wzrośnie w 2022 r.

W ubiegłym tygodniu wolumen udziałów w srebrnych funduszach giełdowych ETFMG Junior Silver Miners wzrósł o 5,5%, Global X Silvers Miners - o 4,6%, a iShares Silver Trust - o 1,8%. W tym samym czasie wskaźnik metali szlachetnych wahał się około 23,5 USD za uncję.

Perspektywy popytu na szary metal wyglądają obiecująco w 2022 roku, według Srebrnego Instytutu. Organizacja przewiduje, że światowy popyt na metal szlachetny wzrośnie o 8% i osiągnie rekordowy poziom 1,11 miliarda uncji. Wzrost popytu na srebro będzie spowodowany wzrostem tempa wzrostu produkcji przemysłowej w tym roku o 5%. Szary metal jest szeroko stosowany w tradycyjnych branżach. Jednak popyt na nią gwałtownie wzrasta w innowacyjnych segmentach gospodarki, które ostatnio szybko się rozwijają.

Według Srebrnego Instytutu rekordowe zapotrzebowanie na fotowoltaiczne panele słoneczne doprowadzi agregat dla szarego metalu do niespotykanego wcześniej poziomu. Technologia fotowoltaiczna pojawia się niedawno, ale jej wykorzystanie rośnie szybko co roku. Szary metal jest stosowany w panelach fotowoltaicznych do generowania energii słonecznej. Aby wyprodukować jeden panel słoneczny, potrzebna jest dość duża ilość srebra - około 2/3 uncji (20 g). Od 2000 r. ilość metali szlachetnych wykorzystywanych do produkcji paneli słonecznych rośnie średnio o 50% rocznie. Na przykład tylko w latach 2002-2011 wielkość popytu na srebro w tym segmencie wzrosła 60 razy - z 1 miliona uncji do 60 milionów uncji odpowiednio. Ponadto oczekuje się, że popyt na szary metal pozostanie solidny w przemyśle motoryzacyjnym i przemyśle związanym z nowym standardem komunikacji „5G”, pomimo długotrwałego niedoboru chipów półprzewodnikowych na całym świecie.

Popyt na srebrne buliony i monety inwestycyjne może wzrosnąć o 13% w 2022 r., osiągając 7-letni poziom. Ponadto zapotrzebowanie na biżuterię i srebro powinno wzrosnąć odpowiednio o 11% i 21%.

Oczekuje się, że światowa produkcja srebra wzrośnie o 7% do 1,092 mld uncji w 2022 r. Wydobycie szarego metalu również wzrośnie o 7%. Przetwarzanie srebra będzie rosło w skromniejszym tempie - jego wielkość wzrośnie o 3%.

Na początku 2022 r. tempo wzrostu PKB zaczęło spadać w wielu krajach rozwiniętych. Ponadto obserwuje się wzrost zmienności na rynkach finansowych. Oznacza to, że w przyszłości może dojść do rozbieżności między obecnymi oczekiwaniami rynkowymi a cyklami amerykańskich podwyżek stóp procentowych. Innymi słowy, istnieje ryzyko, że cena metalu szlachetnego będzie kształtowana na podstawie założeń, a nie na podstawie rzeczywistej sytuacji ze wzrostem kluczowej stopy procentowej. Wzrost cen srebra może znacznie przewyższać wzrost cen złota. Stosunek notowań dwóch metali szlachetnych do końca tego roku spadnie poniżej 70.