O wydaniu popularnej złotej monety „American Buffalo (Bison)” 2021

13 maja 2021 roku mennica amerykańska (zwana dalej „mennicą”) ogłosiła kolejną emisję złotej monety inwestycyjnej amerykańskiego Buffalo o jakości pruff. Jest również znany jako Indian Head. Mięta nie będzie nakładać ograniczeń na obrót i sprzedaż produktu niektórym kategoriom nabywców.

Z angielskiego bawół tłumaczy się jako „bizon” lub „bawół”. W świecie numizmatycznym moneta ta nazywa się Złotym Bawołem Amerykańskim. Wzmianka o metalu szlachetnym w nazwie nie jest przypadkowa: na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych istniała amerykańska moneta miedziowo-niklowa Bison o nominale 5 centów, która została po raz pierwszy wybita w 1913 roku. Wydanie złotego Buffalo odbyło się w 2006 roku. Była to pierwsza 24-karatowa złota moneta w historii mennicy.

Historia uwolnienia złotego Bawoła

Na początku XXI wieku światowy popyt inwestycyjny na monety wykonane z 24-karatowego żółtego metalu o najwyższym standardzie (0,9999) znacznie wzrósł. W USA nie produkowano produktów z takiej próby, więc monety Klon Leaf (Kanada) i Wiedeń Philharmonicer (Austria) były popularne wśród inwestorów krajowych. Zagraniczne monety wygrały amerykański rynek, pozostawiając mennicę z dala od biznesu.

W grudniu 2005 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę o monetach prezydenckich o nominale $1, aby wykorzystać wzrost popytu na 24-karatowe złote monety i skutecznie konkurować na rynku światowym. Prawo przyznało mennicy prawo do mennicy pierwszej 24-karatowej amerykańskiej złotej monety Buffalo w jej historii, która pojawiła się na sprzedaż w 2006.

Od tego czasu mennica corocznie wydawała amerykański Buffalo o wadze 1 uncji troy i wartości nominalnej 50 dolarów. W 2008 roku oprócz monety głównej pojawiły się inne kategorie wagowe: ½ uncji o wartości nominalnej 25 dolarów, ¼ uncji o wartości nominalnej 10 dolarów i 1/10 uncji o wartości nominalnej 5 dolarów. Wersje te były dostępne do sprzedaży tylko w 2008 roku.

Opis projektu monety z 1913 roku

Projekt miedzi-niklu „American Buffalo” został stworzony przez Jamesa Earla Frasera, wybitnego amerykańskiego rzeźbiarza, w 1913 roku.

Awers monety przedstawia profil Indianina z plecionym skośnym i pióra. Według doniesień artysta stworzył ten obraz za pomocą portretów przywódców trzech plemion indyjskich - Kayova, Sioux i Cheyenne. W dolnej części wygrawerowany jest rok bicia i litera „F” - monogram grawera.

Na odwrocie dwóch wersji monet znajdują się różne obrazy żubra. Na odwrocie pierwszej wersji stoi na wzgórzu, a poniżej wartość nominalna monety. Na drugiej wersji żubra stoi na piedestale, a także napis „pięć centów” i litery „F” lub „D” (miejsce wybijania: „D” - Denver, „F” - San Francisco) i bez litery. Prototyp zwierzęcia to 700-kilogramowa żubr Black Diamond. Na początku XX wieku mieszkał w zoo w New York Central Park.

Miedź-nikiel „American Buffalo” był w obiegu w latach 1913-1938. W tym czasie wyprodukowano ponad 1,2 miliarda pięciocentówek.

Nowoczesna wersja monety

Dekoracja złotej monety to zmodyfikowana kopia projektu amerykańskiego miedzi-niklu Buffalo.

Awers współczesnego Buffalo przedstawia portret Indianina z plecionym ukośnikiem i dwoma piórami z tyłu głowy. Po lewej stronie jest znak „W”, wskazujący miejsce monety (fabryka mennicy w West Point). Na prawej górnej krawędzi znajduje się napis „LIBERTY” (angielska wolność). Wręcz przeciwnie, litera „F” jest wygrawerowana - monogram nazwiska artysty, a na dole - rok bicia.

Odwrót monety przedstawia żubra stojącego na małej działce. Z góry, łuk wzdłuż przechyłki, mija napis „STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI” (angielski USA), a pod nim zwrot „E pluribus unum” - lat. Na rewersie współczesnej monety znajdują się dodatkowe napisy „W BOGU UFAMY”, które tłumaczą jako „Wierzymy w Boga”. Na dole wzdłuż przechyłki znajdują się oznaki nominału monety, jej wagi i próbki (0,9999).