W 2023 r. popyt na złote sztabki i monety odnotował znaczny wzrost, napędzany głównie przez zwiększoną zmienność rynków finansowych, niepewność geopolityczną i niestabilność gospodarczą.
Silne wyniki sprzedaży mennicy amerykańskiej
Amerykańska Mennica odnotowała wysoką sprzedaż złota w 2023 r., odnotowując 11% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, sprzedając 1,092 miliona uncji złotych monet Amerykański Orzeł. Chociaż tegoroczny wynik uplasował się na drugim miejscu w ciągu ostatniej dekady, nieznacznie ustępując 2021 r., kiedy to sprzedano 1,2 mln uncji, podkreśla on utrzymujące się zainteresowanie fizycznymi aktywami złota. Srebrne monety American Eagle również odnotowały znaczny wzrost, osiągając 24,75 miliona uncji, co stanowi wzrost o 54% w porównaniu do 2022 r.
.
Rośnie zainteresowanie chińskimi złotymi funduszami ETF
W 2023 r. chińscy inwestorzy wykazywali znaczną skłonność do inwestowania w złote fundusze ETF (Exchange-Traded Funds). Te instrumenty finansowe zgromadziły znaczne wpływy, osiągając 654 mln USD, co jest najwyższym wynikiem na świecie. Łączna wartość zarządzanych aktywów (AUM) chińskich funduszy ETF na złoto osiągnęła najwyższy poziom 4 mld USD do końca 2023 roku. Popularność tych ETF-ów można przypisać rosnącym lokalnym cenom złota, globalnej niepewności gospodarczej i geopolitycznej, ciągłym zakupom złota ogłaszanym przez Ludowy Bank Chin (PBoC) oraz zwiększonym działaniom promocyjnym ze strony dostawców złotych ETF-ów.
Utrzymująca się akumulacja rezerw złota przez chiński bank centralny
PBoC utrzymał swój trend gromadzenia rezerw złota, ogłaszając wzrost o 225 ton w 2023 r., Zwiększając całkowite rezerwy do 2235 ton do grudnia. Złoto stanowi obecnie 4,3% oficjalnych rezerw walutowych Chin. W ciągu ostatnich 14 miesięcy chińskie rezerwy złota wzrosły o 287 ton.
Wnioski na rok 2024: Znaczenie złotych monet bulionowych
Spoglądając w przyszłość do 2024 r., trendy te sugerują dalsze znaczenie złota jako preferowanego aktywa. W obliczu niepewności finansowej, napięć geopolitycznych i zwiększonych rezerw złota w krajach takich jak Chiny, stabilność oferowana przez złote monety bulionowe staje się oczywista. Ponieważ krajobrazy gospodarcze pozostają nieprzewidywalne, inwestowanie w namacalne aktywa w złocie stanowi pragmatyczny i bezpieczny wybór w poruszaniu się po ciągle zmieniającym się globalnym scenariuszu.
>
Personalne refleksje:
Trwały popyt na fizyczne złoto, obserwowany w 2023 r., podkreśla jego trwały status jako bezpiecznej przystani. W dobie niepewności gospodarczej i złożoności geopolitycznej, namacalny charakter złota i jego historyczna wartość nadal przyciągają inwestorów. Zainteresowanie złotymi funduszami ETF, zwłaszcza w Chinach, podkreśla rosnące uznanie dla roli złota w dywersyfikacji portfeli. W 2024 r. trendy te skłaniają do przemyślanego rozważenia złotych monet bulionowych. Pomimo potencjalnych wzrostów i spadków cen złota, namacalna i nieodłączna wartość tych monet stanowi namacalną kotwicę na niestabilnych wodach finansowych. W czasach niepewności posiadanie części portfela w złotych monetach bulionowych może zapewnić poczucie stabilności i odporności.