Kurs wymiany złota rośnie jak delta coronavirus spreads

W lipcu wzrosły notowania metali szlachetnych. Głównym powodem jest spadek rentowności amerykańskich skarbników wśród obaw inwestorów o tempo ożywienia gospodarczego i szybkie rozprzestrzenianie się szczepu koronawirusa zwanego Delta. Pomimo wiecu, cena żółtego metalu nadal deptać około 1800 dolarów za uncję troy. Eksperci są jednak przekonani, że inwestorzy na światowych rynkach finansowych nadal będą się denerwować pandemią. Rynek złota czeka na punkt zwrotny, po którym okaże się jasne, czy planowana jest jego dalsza korekta, czy też nastąpi powrót do historycznych wzgórz.

Lipiec Gold Market Brief:

• W lipcu ceny metali szlachetnych wzrosły o 3,6% w ujęciu dolarowym. Pod koniec miesiąca, metal szlachetny handlował powyżej 1820 dolarów za uncję troy.

• Cena srebra spadła o 1,1% za miesiąc. Wzrost kursu złota nie wpłynął na spadek cen szarego metalu.

• Giełdy nadal rosły. W lipcu indeks S & P 500 wzrósł o kolejne 2,3%. W tej chwili prawie podwoiła się od upadków marca 2020 r.

• Rentowność 10-letnich obligacji Skarbu USA gwałtownie spadła pod koniec lipca i wyniosła 1,24% (w ujęciu realnym: -1,17%), czyli o 0,21% mniej niż w czerwcu, kiedy to zbliżyła się do 1,45% (w ujęciu realnym: -0,87%).

• Kryptowaluty wzrosły w cenie. Cena bitcoin wzrosła o 14% w lipcu, przekraczając znak 40 tys. dolarów do końca miesiąca.

Pełne sprawozdanie za lipiec 2021 r.

W lipcu notowania złota wzrosły o prawie 4% w ujęciu dolarowym, zyskując stopę 1,825 USD za uncję troy. Firmie Dragmetall pomógł spadek nominalnej i realnej rentowności 10-letnich obligacji Skarbu Państwa Stanów Zjednoczonych w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi rozprzestrzeniania się szczepu Delta. Jednak notowania innych metali szlachetnych spadły w ujęciu dolarowym: srebro (- 1,1%), platyna (-1,4%) i pallad (-1,8%).

Dlaczego złoto nie rośnie w cenie?

Pomimo wzrostu cen złoto nie wykazuje poważnej tendencji wzrostowej. Z jednej strony eksperci oczekują, że na wzrost notowań metali szlachetnych wpłynie wzrost inflacji, spadek rentowności obligacji, popyt na metale szlachetne ze strony banków centralnych, a także konsekwencje pandemii. Z drugiej strony istnieją sugestie, że presja inflacyjna będzie tymczasowa, a stabilność na giełdach ograniczy popyt na aktywa ochronne. Jednak faktem pozostaje. Główne katalizatory wzrostu żółtego metalu nie były jeszcze w stanie powrócić do maksimum roku ubiegłego. Rozważmy bardziej szczegółowo wpływ tych czynników na zachowanie złota.

Realne rentowności obligacji wzrosły znacząco od sierpnia ubiegłego roku do marca 2021 r., co częściowo wyjaśnia spadek cen złota o prawie 20% w tym samym okresie. Jednak od końca marca rzeczywiste rentowności obligacji zmniejszyły się do poziomu wskaźników z sierpnia 2020 r. Pomimo tego, obecna cena złota jest poniżej sierpnia 2020 wysoki o ponad 200 dolarów. Można to wyjaśnić w ten sposób. Obecnie istnieje opinia na temat rynku, że wysoka inflacja cen konsumpcyjnych jest zjawiskiem przejściowym. Przypomnijmy, że wskaźnik cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych (zwany dalej „CPI”) wyniósł + 4,2% w kwietniu, + 5,0% w maju i + 5,4% w czerwcu. Eksperci udowadniają przejściowy charakter presji inflacyjnej poprzez fakt, że jest ona spowodowana czynnikiem tymczasowym - pandemią. Na przykład ceny energii gwałtownie spadły w pierwszej połowie 2020 r., ale następnie wzrosły o 25%. Podczas aktywnej fazy pandemii łańcuch dostaw został zakłócony, co doprowadziło do krótkoterminowych podwyżek cen. Obecnie sytuacja podaży się stabilizuje. Eksperci udowadniają, że obecny wzrost inflacji jest tymczasowy, odnosząc się do mediany CPI (wiodący wskaźnik inflacji), która wzrosła tylko o 2,2% w ciągu ostatniego roku. Oznacza to jednak, że różnica między całkowitym CPI a medianą CPI obecnie przekracza 3%, co stanowi największą lukę w ciągu 20 lat. Tak więc inwestorzy nie postrzegają obecnej stopy inflacji jako poważnego zagrożenia, więc obecny wzrost inflacji jest mniejszy niż złoty.

Innym, a być może najważniejszym czynnikiem, który ogranicza wzrost kurcząt żółtych metali są zapasy. Indeksy giełdowe rosną. Tendencja wzrostowa na tym rynku jest tak silna, że indeks S & P 500 może wkrótce podwoić marcowe upadki ubiegłego roku. Jeśli rynek osiągnie ten poziom do połowy sierpnia, nastąpi najszybsze podwojenie indeksu w historii obserwacji: Wyzdrowienie z koronakryzji zajęło dłużej niż ożywienie z globalnego kryzysu finansowego w latach 2008-2010. Na podstawie rocznej średniej ruchomej można argumentować, że od początku roku indeks S & P 500 wzrósł o 34%, co oczywiście nie będzie porównywalne z dynamiką kursu złota. Wzrost wartości aktywów ryzyka wyjaśnia fakt, że złoto nie miało szans na przełamanie.

Są jednak analitycy i menedżerowie inwestycyjni, którzy pozytywnie oceniają dynamikę cen złota. Diego Parrilla, menedżer Quadriga Igneo Foundation (Hiszpania), powiedział, że czynniki wzrostu notowań złota nie zniknęły, ale rzeczywiście wzrosły. Ekspert jest pewien, że w ciągu najbliższych 3-5 lat kurs metalu szlachetnego może sięgnąć 3-5 tysięcy dolarów.

Trendy popytu na żółty metal

Światowa Rada Złota opublikowała raport na temat tendencji w popycie na metal szlachetny w drugim kwartale.

Główne wnioski ze sprawozdania to:

• Inwestycje w monety i kruszce wzrosły o 56% rok do roku. Nadal istnieje wysoki popyt w krajach zachodnich.

• Popyt na biżuterię wzrósł o 60% rok do roku, ale nadal utrzymuje się o 17% od średniej za lata 2015-2019.

• Zakupy netto złota od banków centralnych wyniosły 200 ton. Głównymi nabywcami były Tajlandia, Węgry i Brazylia. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. zakupy netto wyniosły 333 tony. To trzeci najwyższy wskaźnik w ostatniej dekadzie.

• Występuje umiarkowany napływ akcji funduszy wymiany złota. Rezerwy żółtego metalu w tych organizacjach wzrosły w drugim kwartale o ponad 40 ton. W porównaniu z drugim kwartałem 2020 r. (400 ton) nastąpił spadek o 90%.

Raport wskazuje, że w drugim kwartale 2021 roku średnia cena złota w dolarach wyniosła 1816,50 USD za uncję, co jest o 6% wyższe w ujęciu rocznym. Statystyka ta sugeruje różową perspektywę dla żółtego metalu. Obecnie zainteresowanie złotem jest niskie, a jego cena jest o prawie 10% niższa od historycznego maksimum odnotowanego w sierpniu ubiegłego roku, ale metal szlachetny jest nadal w popycie na rynku. Strategiczne przejęcia złota od inwestorów same się odzyskają, ponieważ jego notowania wzrosną. Oto główne przyczyny jej wzrostu w przyszłości: obawy o ewentualne spowolnienie światowego wzrostu gospodarczego; ciśnienie inflacyjne; niski lub ujemny wynik „skarbników”; kontynuacja wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami; napięcia geopolityczne.

Złoto jest aktywem ochronnym, który chroni kapitał przed kryzysami gospodarczymi i finansowymi, dewaluacją waluty, niestabilnością polityczną, ujemnymi stopami procentowymi, gwarantując jednocześnie godziwe zwroty w perspektywie długoterminowej.