Na początku września, żółty metal spadł do 1803 dolarów za uncję troy. Po pierwszym tygodniu notowania metali szlachetnych wzmocniły się o 1836 dolarów. W rezultacie, w ciągu zaledwie pięciu dni, żółty metal wzrósł do najwyższego poziomu od połowy czerwca. Siłą napędową wzrostu cen złota był wzrost popytu na nie w Chinach i Indiach, a także wśród banków centralnych.
Indie są drugim co do wielkości krajem spożywającym żółty metal na świecie. Według Światowej Rady Złota, w sierpniu wielkość przywozu metali szlachetnych do Indii prawie podwoiła się w porównaniu z 2020 r., osiągając najwyższy poziom w ciągu pięciu miesięcy. Kraj importował 121 ton złota, ze względu na wysoki popyt detaliczny i zwiększoną aktywność produkcyjną jubilerów. W tym samym okresie w 2020 r. przywóz wyniósł 63 tony.
Ponadto banki centralne z całego świata uzupełniły rezerwy złota, kupując 30,1 ton metalu szlachetnego w lipcu 2021 roku po zakupie 63,1 tony miesiąc wcześniej. W ciągu dwóch miesięcy Brazylia stała się liderem w tym zakresie, zwiększając rezerwę krajową o 41,8 tony. W pierwszej połowie 2021 r. banki centralne kupiły łącznie ponad 334 tony złota, co jest prawie 2,5 razy wyższe niż średnia liczba zakupów w ciągu 5 lat i 29% wyższe niż średnia w ciągu 10 lat we wskazanym okresie.
Krishan Gopaul, analityk Światowej Rady ds. Złota, zauważył, że wolumen nabycia żółtego metalu od banków centralnych w tym roku powinien przekroczyć 2020 r.
Cytaty z metali szlachetnych odbywały się maksymalnie do 6 września. W tym dniu kurs złota spadł o 0,1% do 1,824 USD za uncję. Jednak poziom ten był nadal zbyt wysoki dla żółtego metalu. 9 września nastąpiła korekta do 1795 dolarów. Powód: wzmocnienie dolara amerykańskiego, ze względu na niedawne komentarze przedstawicieli Fed o ewentualnej redukcji programu kupna obligacji.
Robert Kaplan, przedstawiciel amerykańskiego banku centralnego w Dallas, powiedział, że regulator musi ogłosić na wrześniowym posiedzeniu termin ograniczenia zakupów aktywów. Jego zdaniem sam proces powinien rozpocząć się w październiku tego roku. Jego przemówienie miało miejsce po opublikowaniu Beżowej Księgi Fed, która dotyczyła spowolnienia wzrostu gospodarczego w USA w lipcu-sierpniu pośród rozprzestrzeniania się szczepu delty koronawirusa. Sprawozdanie finansowe, które mogłoby zapewnić znaczne wsparcie dla złota, nie wpłynęło znacząco na jego notowania.
Wkrótce odbędzie się spotkanie FED, w którym sytuacja może być jasna w odniesieniu do obniżenia pakietu bodźców finansowych i stóp procentowych.
Michael Hewson, analityk CMC Markets (UK), powiedział, że dolar jest obecnie głównym czynnikiem wpływającym na notowania złota. Jednakże oświadczenie Christiny Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, w sprawie ograniczenia programu luzowania ilościowego mogłoby mieć większy wpływ na żółty metal niż wzrost indeksu walutowego Stanów Zjednoczonych.
14 września notowania złota ponownie pokonały psychologicznie ważny poziom 1800 dolarów. Kurs wymiany metali szlachetnych ustalono na 1808 dolarów. Ceny żółtego metalu wzrosły nieznacznie pośród słabnącego dolara i spadających rentowności obligacji rządowych USA. Spadek rentowności głównych konkurentów złota ułatwiły dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych. Jego wzrost był nieoczekiwanie słaby, budząc wątpliwości wśród inwestorów co do gotowości Fed do cięcia jego program luzowania ilościowego w najbliższej przyszłości. Amerykański Departament Pracy poinformował, że wskaźnik cen konsumpcyjnych (z wyłączeniem żywności i energii) wzrósł w sierpniu o 0,1%, czyli poniżej oczekiwań (0,3%). Jest to najmniejszy wzrost inflacji od lutego tego roku.
Ed Moya, starszy analityk w brokerstwie OANDA (USA), powiedział, że statystyki będą korzystnie wpłynąć na złoto, ponieważ ogłoszenie przez Fed zmniejszenia luzu ilościowego na spotkaniu we wrześniu było mało prawdopodobne. Żółty metal jest obecnie w wąskim zakresie i prawdopodobnie będzie kontynuować konsolidację do czasu spotkania Federalnego Komitetu Otwartych Rynków. Następne posiedzenie komisji Fed zaplanowano na wrzesień 21-22 r.
Obecnie złoto zajęło pozycję oczekującą, będąc w długim okresie konsolidacji. Jeśli kurs metali szlachetnych wzrośnie powyżej 1917 dolarów, to trend wzrostowy 2015-2020 wznowi. Spadek notowań poniżej 1610 dolarów oznacza podejście do rynku niedźwiedzi długoterminowych.
Prognoza dla żółtego metalu pozostaje pozytywna. Według najnowszych danych z indeksu działalności wytwórczej, wzrost spowalnia na całym świecie, a stopa bezrobocia w USA nadal nie osiągnęła pożądanego poziomu dla Federacji.