Kurs żółtego metalu utrzymuje się na wysokim poziomie ze względu na ryzyko inflacyjne i niskie stopy wzrostu gospodarczego. Złoto wykazuje odporność pośród zmienności na rynkach finansowych. W połowie stycznia żółty metal znacznie wzrósł w cenie. Notowania złota wzrosły z 1806 dolarów uncja pod koniec grudnia do 1836 dolarów w zeszłym tygodniu, wzmacniając powyżej 1800 dolarów. Przyczyniły się do tego różne czynniki. Według analityków wzrost kursu złota jest spowodowany wznowieniem zainteresowania inwestorów metalami szlachetnymi pośród zaufania do konsekwentnie wysokiego poziomu globalnej inflacji, obaw o rozprzestrzenianie się szczepu koronawirusa omikronu, co zmniejsza zainteresowanie ryzykownymi aktywami, a także ze względu na niejednoznaczną politykę banków centralnych. Złoto było wspierane przez odpływ kapitału z rynków aktywów ryzyka. Wszystkie te wydarzenia aktywują zakupy metalu szlachetnego.
W USA wskaźnik inflacji cen konsumpcyjnych w grudniu osiągnął najwyższy poziom od 1982 r., a wzrost cen producentów zbliża się do 10%. Niemieckie ceny konsumpcyjne wzrosły o 3,1% w 2021 r. - inflacja w ciągu prawie 30 lat osiągnęła rekordowo wysoki poziom. Inflacja cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii przyspieszyła o 0,3% miesięcznie - z 5,1% w listopadzie do 5,4% w grudniu, najwyżej od marca 1992 r. Jednocześnie stopa inflacji w Kanadzie wzrosła do 4,8%, co stanowi 30-letni wzrost. Sytuacja ta pobudzi popyt na takie ochronne instrumenty finansowe jak złoto.
Inwestorzy uważnie monitorują działania FED, politykę pieniężną innych banków centralnych oraz analizują dane gospodarcze dotyczące Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy rynku oczekują od Banku Centralnego USA wiadomości dotyczących zmniejszenia bilansu i sprzedaży papierów wartościowych.
Patrick Harker, prezes Federalnego Banku Rezerw Filadelfii, przewiduje konkretne zaostrzenie polityki pieniężnej w 2022 roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w zeszłym tygodniu powiedział, że poparł decyzję przewodniczącego Fed o podniesieniu stawek. Obecnie niektórzy eksperci przewidują cztery fale wzrostu stóp procentowych w tym roku, jeśli presja inflacyjna będzie się utrzymywać lub nasilać. Christopher Waller, amerykański gubernator Fed, zasugerował pięciostopniową podwyżkę stóp procentowych w 2022 roku, aby ograniczyć rosnącą inflację. Waller wcześniej ogłosił trzystopniową wycieczkę. Prezes Fed Jerome Powell, w niedawnym przemówieniu, niech poślizgnąć potrzebę starannego radzenia sobie z inflacją.
Oznacza to, że nie będzie znacznego wzrostu stóp procentowych, a metal szlachetny ma szansę na wzrost. Jednak nawet jeśli Fed podniesie swoją kluczową stopę procentową zaraz po niedalekiej przyszłości, rzeczywiste zwroty długoterminowych „skarbników” pozostaną ujemne, co wesprze złoto. Eksperci zauważają, że pierwszy wzrost stóp procentowych został już odzwierciedlony w cenie metalu szlachetnego. Ogólnie rzecz biorąc, agresywne stanowisko Fed pociąga za sobą pewne ryzyko dla rynków finansowych i szerszej gospodarki. Niemal każdy cykl dokręcania w przeszłości doprowadził do kryzysu gospodarczego. W 2018 r. nastąpił czterostopniowy wzrost stóp procentowych. Jednak w 2019 roku Fed ostro je obniżył. Obecnie kluczowa stopa procentowa w Stanach Zjednoczonych wynosi 0-0,25%. Zgodnie z podstawową prognozą ekspertów do końca roku wzrośnie do 0,75-1%. Jeśli stopa wzrostu cen konsumpcyjnych wzrośnie, wówczas stopa procentowa wzrośnie powyżej oczekiwanego przedziału.
Czy złoto wzrośnie w cenie?
W przyszłości stopa złota może wzrosnąć, pomimo zaostrzenia polityki Fed. Według analityków Światowej Rady Złota w 2022 roku istnieje wiele podstaw do optymizmu na temat żółtego metalu. Specjaliści organizacji zapewniają, że polityka pieniężna Fed nie była zbyt agresywna w całej historii. W oparciu o najnowsze raporty gospodarcze dotyczące wiodących krajów świata, inflacja wzrośnie, a metal szlachetny w takich warunkach wzrośnie. Na przykład w tych latach, gdy inflacja przekroczyła 3%, koszt żółtego metalu wzrósł średnio o 14% rocznie.
Ponadto istnieje globalne ryzyko gospodarcze związane ze szczepem „omicron”, który szybko się rozprzestrzenia na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (zwanej dalej WHO) 72% przypadków zakażenia koronawirusem na świecie znajduje się obecnie w szczepie omikronu. Populacja planety zaczęła być zakażona koronawirusem o 20% częściej. Na przykład w ciągu zaledwie 7 dni - od 10 do 16 stycznia na świecie zaraziło się ponad 18 milionów ludzi. W tym samym okresie śmiertelność koronawirusa wzrosła o 4%. WHO oczekuje, że w niedalekiej przyszłości liczba nowych pacjentów i śmiertelność wzrośnie. Inwestorzy mogą przejść do zakupu złota wśród obaw o rozprzestrzenianie się szczepu „omicron”.
Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny (EBC) zaostrzy politykę monetarną po normalizacji rozprzestrzeniania się szczepu omicron.
Michael Langford, analityk w firmie inwestycyjnej AirGuide (USA), zwraca uwagę, że istnieje ryzyko geopolityczne, które może wpłynąć na atrakcyjność złota. Mówimy o niestabilności w kontekście stosunków geopolitycznych między Rosją a Zachodem, a także o konflikcie między Chinami a Tajwanem. Wydarzenia te stanowią ważne wsparcie dla rajdu cenowego metalu szlachetnego. W każdym razie, nawet jeśli nie nastąpi znaczny wzrost kursu złota pośród niestabilności w regionach, cena żółtego metalu pozostanie blisko obecnego poziomu, dopóki sytuacja dotycząca tych konfliktów nie stanie się jasna.
Analitycy brokerstwa Oanda (USA) zauważają, że trudno jest złoto przekroczyć poziom oporu 1833 dolarów. Pozytywnymi punktami wartości metali szlachetnych są mieszane nastroje inwestorów na rynkach finansowych i obawy inflacyjne. Są próby zakupu złota w celu zmniejszenia ryzyka. Właściciele środków pieniężnych i instrumentów dłużnych o niskich dochodach cierpią z powodu ujemnych rzeczywistych zysków, które obserwowano od dłuższego czasu. Inwestorzy zaczną szukać alternatywnych sposobów utrzymania siły nabywczej. Złoto jest bardziej wiarygodnym składnikiem aktywów i instrumentem zabezpieczającym ryzyko inflacyjne.
Paul de Souza, wiceprezes firmy inwestycyjnej Sightline Wealth Management (Kanada), uważa, że ceny złota wzrosną, ale nie w 2022 roku. Według prognozy eksperta, wskaźnik metali szlachetnych w tym roku będzie wahał się w zakresie 1700-1850 dolarów. Rosnące ceny złota są możliwe tylko w przypadku masowej utraty zaufania inwestorów do polityki banków centralnych. Gwałtowna cena żółtego metalu może być również spowodowana upadkiem rynku instrumentów pochodnych, powiedział Souza. Teraz inwestorzy mają szansę uzupełnić swoje portfele wiarygodnym składnikiem aktywów fizycznych po akceptowalnej cenie.
Analitycy firmy finansowej MKS PAMP (Szwajcaria) opublikowali prognozę notowań złota na najbliższe 12 miesięcy. Optymistyczny scenariusz zakłada wzrost cen żółtego metalu do 1965 dolarów, a pesymistyczny scenariusz obiecuje spadek notowań do 1675 dolarów.
Według ekspertów z firmy inwestycyjnej Blackstone Private Wealth Solutions (USA) w 2022 r. stopa metalu szlachetnego może wzrosnąć o 20%. Żółty metal wzrośnie w cenie wśród inwestorów zwracających się do aktywów obronnych w poszukiwaniu oszczędności gotówki przed stałą presją inflacyjną.