Metale szlachetne są aktywami ochronnymi, które zapewniają dobrobyt finansowy ich właścicielom na tle niekorzystnych warunków na giełdach i amortyzacji walut papierowych. Średnio „żywotność” papierowej waluty wynosi 25-40 lat. Następnie z reguły jest amortyzowany, jeśli rządy zwiększą wydatki budżetowe.
W 2021 r. banki centralne nie dążą do utrzymania stabilności fiskalnej. Akcje i obligacje stają się atrakcyjniejszymi aktywami ze względu na dużą emisję walut papierowych. Wydaje się, że notowania złota i srebra powinny wzrosnąć od początku roku pośród trwającej pandemii koronawirusa na całym świecie i rosnącej inflacji. Jednak zmiana zachowania metali szlachetnych nie zawsze towarzyszy zjawiskom kryzysowym.
W 2021 r. miało miejsce kilka wydarzeń, które przyczynią się do wzrostu cen złota i srebra. W połowie lata weszły w życie nowe zalecenia dotyczące regulacji działalności bankowej Bazylea III. Znacząco wpłynęły one na spadek obrotu złotem papierowym przez banki, które nie posiadały metali fizycznych w celu pokrycia swoich zobowiązań. Pod koniec września największy chiński deweloper, Grupa Evergrande, znalazł się na krawędzi domyślnej. Miała płacić za swoje zobowiązania w wysokości 300 miliardów dolarów. Władze chińskie zakazały jej dostępu do kredytów zagranicznych. Doprowadziło to do utraty kapitału na światowych rynkach akcji w wysokości setek miliardów dolarów. Jeśli przeanalizujesz transakcje ze sprzedażą metali szlachetnych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, widać, że tylko niewielka ich część jest dostarczana przez dostawę złota fizycznego i srebra. Ponad 95% światowego handlu metalami szlachetnymi ma formę kontraktów papierowych. Na przykład we wrześniu 16 r. z 10,83 tysięcy złotych kontraktów terminowych (giełda COMEX w Nowym Jorku) spłacono jedynie 500 kontrakty (za 50 tys. uncji złota) dostarczając fizyczne metale szlachetne. W ten sposób spłacono 10,33 tys. kontraktów (za 1,033 mln uncji), płacąc pieniądze. Jest to najdroższy sposób na wykup kontraktów na giełdzie COMEX. Duży wskaźnik spłaty złota i srebra kontraktów za pośrednictwem pieniędzy wskazuje, że istnieje katastrofalny brak fizycznych metali szlachetnych na rynku. Na notowania metali szlachetnych wpływa również obrót pochodnymi instrumentami finansowymi. Do końca tego roku stopa metali szlachetnych może nie osiągnąć poziomu 2020 r., ale ta kula zapewni wzrost notowań metali szlachetnych w 2022 r.
Co może być katalizatorem wzrostu kursu złota?
Tendencja wzrostowa kursu walutowego może wynikać ze spadku zaufania publicznego do władz. Żółty metal jest atutem ochronnym. Nabywa się go nie z dobrego życia, ale z tytułu ubezpieczenia od ryzyka politycznego. Im mniej zaufania do stabilności systemu finansowego i politycznego, tym większe zapotrzebowanie na metal szlachetny.
Kolejnym czynnikiem wzrostu notowań złota jest inflacja. Obecnie gospodarka światowa cierpi na stagflation, czyli wzrost gospodarczy spada, a ceny rosną. Utrzymanie kapitału w formie walut papierowych w takich warunkach jest niezwykle niebezpieczne. Ponadto nie ma znaczenia, gdzie zapisywane są waluty papierowe - na depozytach lub rachunkach rozliczeniowych, „pod materacem” lub „w magazynie”. Waluty papierowe są zagrożone amortyzacją. Ten proces jest nierówny. Na początku ceny mogą wzrosnąć dla podstawowych towarów, a następnie „przekaźnik” przechodzi do innych kategorii towarów i usług. Na przykład obecnie ceny żywności, energii i materiałów budowlanych szybko rosną, a notowania metali szlachetnych maleją. Jednak prędzej czy później złoto i srebro zabierze pałkę w kontekście rosnących cen.
Wielka emisja walut papierowych w wielu krajach świata może prowadzić do amortyzacji kapitału. Państwa finansują wydatki budżetowe za pomocą „prasy drukarskiej”, która nie zwiększa wiarygodności systemu finansowego, zachęcając inwestorów do poszukiwania narzędzi ochrony kapitału przed amortyzacją. Złoto zrobi z tym zadaniem najlepiej.
Srebrny kurs wymiany może iść w górę
Szary metal szlachetny stale rośnie od kwietnia 2020 roku. Przez 4 miesiące jego notowania wzrosły o $14.7 - z $14.3 w marcu do $29 za uncję w sierpniu. Kurs srebra konsoliduje się od końca lata 2020 i przez cały ten rok, wahając się w szerokim zakresie 22,5-28,5 dolarów za uncję. W ostatnich miesiącach kurs walutowy zbliża się do niższego końca zakresu, pokazując najgorszą dynamikę względem żółtego kolektora. Stosunek notowań dwóch metali szlachetnych na koniec sierpnia zbliżył się do poziomu 77,34. Jest to maksymalna wartość od grudnia 2020 r., ze średnim poziomem wynoszącym około 68,8.
Srebro podąża za dynamiką kursu złota. Jednak mówienie o całkowitej zależności byłoby błędne. Kurs srebra ma specyficzne podstawy, które spowodują jego wzrost.
Według Srebrnego Instytutu, w najbliższych latach szary metal będzie popularny w różnych branżach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w wiodących krajach trwa przejście na odnawialne źródła energii. Produkcja materiałów wymaganych w dziedzinie technologii ekologicznych będzie wymagała dużej ilości srebra, co pociągnie za sobą wzrost jego kosztów.
Co zapobiega wzrostowi cen srebra?
Obecnie stabilność kursu szarego metalu wynika ze zwiększonych oczekiwań inflacyjnych i dynamiki żółtego metalu. Łagodna polityka pieniężna Fed ma dodatkowy wpływ. Ostatnio popyt na metale szlachetne z przemysłu nie jest zbyt wysoki: około 50% jego całkowitej wielkości. Powodem jest stagnacja gospodarki światowej z powodu rozprzestrzeniania się nowego szczepu koronawirusa zwanego Delta. Ceny srebra również nie rosną, ponieważ podaż spadła.
Indie są największym krajem spożywającym srebro. Obecnie wielkość przywozu metali szlachetnych do tego kraju jest na poziomie minimum historycznego. Wskaźnik zaczął spadać od drugiej połowy 2020 roku. Od sierpnia 2020 r. do sierpnia 2021 r. średnia miesięczna wielkość przywozu srebra do kraju wynosiła około 17 ton. W 2019 roku Indie kupiły średnio 500 ton srebra miesięcznie za granicą. Przyczyną spadku importu szarego metalu do Indii jest spadek popytu na nie ze strony przemysłowców i jubilerów. Kraj zaangażowany w wtórne przetwarzanie metalu z własnych rezerw (około 19 tys. ton) po kursie srebra skoczył gwałtownie do końca 2019. Dlatego popyt na szary metal w Indiach znacznie zmniejszył się i wywarł presję na światowy kurs walutowy.
Od lutego 2021 roku Chiny stały się eksporterem netto srebra na rynek światowy. Kraj zgromadził znaczne rezerwy metali szlachetnych. Przez 7 miesięcy 2021 roku Chiny sprzedały 778 ton srebra, a w tym samym okresie w 2020 roku - 807 ton. Wzrost podaży metali szlachetnych z Chin na rynek światowy ułatwił wysoki wskaźnik - prawie 30 dolarów za uncję. Chińska działalność eksportowa obniżyła ceny do akceptowalnego obecnie poziomu.
Srebro i przemysł
W 2020 r. produkcja szarego metalu spadła z powodu ograniczeń kwarantanny w krajach produkujących. Jednak rezerwy i bieżąca produkcja są wystarczające do zaspokojenia popytu. Teraz inwestorzy lubią niską stopę srebra i zwiększają swoje rezerwy na giełdzie i w sklepach. Ponadto popyt na szary metal z przemysłu stopniowo rośnie. Według szacunków wiodącej firmy konsultingowej Metals Focus wielkość zużycia srebra w tej dziedzinie gospodarki wzrośnie o 8% rocznie. Produkcja systemów fotowoltaicznych (paneli słonecznych) przyczyni się do wzrostu zużycia przemysłowego. Ponadto ceny metali szarych wzrosną w perspektywie długoterminowej, biorąc pod uwagę pojawiający się trend w zakresie elektryfikacji transportu, rozmieszczenie infrastruktury sieci 5G oraz wzrost udziału energii słonecznej jako całości. Przejście krajów na odnawialne źródła energii wesprze długoterminowe zapotrzebowanie na metale szlachetne.
W średnim okresie nie oczekuje się znacznego spadku cen srebra. W niedalekiej przyszłości, jego wskaźnik będzie w zakresie 23-30 dolarów za uncję pośród stopniowej stabilizacji sytuacji z podaży i popytu. Spadek kursu wymiany poniżej $23 za uncję jest mało prawdopodobne, aby nastąpić. Może się to zdarzyć tylko wtedy, gdy banki centralne drastycznie ograniczą ilość środków stymulujących, co jest mało prawdopodobne. Należy pamiętać, że szary metal jest bardziej popytowy w przemyśle niż w biżuterii. W tym względzie popyt na nią zależy bardziej od stanu gospodarki światowej, która obecnie zależy od dynamiki rozprzestrzeniania się koronawirusa i sytuacji z zachętami gospodarczymi w Stanach Zjednoczonych. Średniookresowe perspektywy dla szarego metalu wyglądają pozytywnie. Początkowy poziom oporu wynosi 26-27 dolarów za uncję. Jeśli kurs przechodzi przez tę linię, następny poziom oporu wynosi około 28-29 dolarów.