Inwestowanie w złoto jest właściwym wyborem

Niezależna agencja badawcza MAGRAM Market Research, na zlecenie Światowej Rady ds. Złota, przeprowadziła badanie, w którym rosyjscy eksperci oszacowali optymalny udział złota w portfelu średniego rosyjskiego inwestora. Ich zdaniem jest to 10-20%.

Według Światowej Rady Złota hipotetyczny portfel inwestorów w Rosji składa się z następujących aktywów: gotówka - 61%, nieruchomości - 27%, a papiery wartościowe - 9%. Udział złota w portfelu na poziomie 10% znacznie zwiększyłby rentowność portfela rosyjskiego inwestora - co najmniej 7% w ciągu ostatnich 20 lat. W 2020 r. zapotrzebowanie Rosjan na wlewki i monety wyniosło 5 ton. W zeszłym roku Rosjanie kupili 4 tony złota.

Eksperci doradzają określenie wystarczającej ilości inwestycji w metale szlachetne, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Zaleca się zwiększenie inwestycji w złoto w czasach niestabilności gospodarczej i zmienności na rynkach finansowych. Świat przeżywa kryzys z cenami energii. Zdaniem wielu ekspertów światowy kryzys energetyczny doprowadzi do upadku energii. Ceny energii za rok wzrosły o 29%. Rosyjscy inwestorzy powinni zwrócić uwagę na tę dynamikę, ponieważ w przyszłości będzie ona miała istotny wpływ na kurs żółtego metalu.

Niektórzy eksperci uważają jednak, że złoto, jako atut, powinno być stałym towarzyszem inwestora. Ray Dalio, założyciel firmy inwestycyjnej Bridgewater Associates (USA) i Sanford Mann, dyrektor generalny firmy inwestycyjnej American Hartford Gold (USA), uważają, że nawet w „stabilnych” czasach co najmniej 10% portfela powinno być utworzone przez złoto i srebro w celu dywersyfikacji.

Korzyści z inwestowania w metale szlachetne

Brak ryzyka kontrahenta, ryzyka emitenta i ryzyka zewnętrznego związanego z stosunkami międzynarodowymi są głównymi pozytywnymi aspektami zakupu złota. Kupujący żółty metal nie może martwić się o bezpieczeństwo swoich aktywów, co gwarantuje poczucie zaufania do przyszłości i psychologicznego komfortu. Cokolwiek dzieje się na rynkach giełdowych i walutowych, metal szlachetny można zawsze szybko sprzedać w dobrej cenie.

Złoto jest aktywem długoterminowym o wartości wewnętrznej. Ponadto nabywcy żółtego metalu mogą oczekiwać zysku ze wzrostu jego ceny w perspektywie długoterminowej. Dragmetall nie jest związany z gospodarką żadnego kraju, nie traci swoich cech fizycznych na przestrzeni lat i nie wymaga specjalnych warunków przechowywania. Złoto można przechowywać w domu lub w celi bankowej.

Czym jest złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne jest pozycją, której cena jest określana nie przez formę, ale przez zawartość metalu szlachetnego w nim. Złoto inwestycyjne, w przeciwieństwie do biżuterii i sztuki, jest metalem szlachetnym o najwyższym standardzie: w wlewkach o czystości co najmniej 995 części od 1000, w monetach - co najmniej 900 części od 1000. Innymi słowy, złoto inwestycyjne odnosi się do wysokiej czystości fizycznego metalu szlachetnego.

Jak kompetentnie inwestować w metale szlachetne?

Inwestycje w złoto muszą być starannie zaplanowane. Przede wszystkim musisz wybrać obiekt inwestycyjny. W przypadku fizycznego metalu, może to być monety inwestycyjne lub bullion. Główną barierą dla inwestycji w sztabki złota jest podatek VAT, co powoduje dużą różnicę między ceną zakupu a sprzedażą. Gdyby podatek został zniesiony, byłby to czynnik wzrostu zakupów sztabek złota.

Złote monety są doskonałym rozwiązaniem dla inwestowania gotówki. Kupując monety, nie będziesz musiał płacić VAT. Ceny monet są określane przez notowania złota.

Monety mogą być kolekcjonerskie i inwestycyjne. Kolekcjonerskie monety mają nie tylko wartość inwestycyjną, ale także numizmatyczną, historyczną. Koszt takich monet różni się w zależności od obiegu, projektu monety, obecności uszkodzeń, roku emisji, przedmiotu. Monety inwestycyjne mogą nie mieć wartości numizmatycznej. Cena takich monet jest jak najbliżej miejsca złota. Monety inwestycyjne mogą być okolicznościowe, które wyróżniają się wyższą jakością bicia. Obrót takimi monetami może być wielokrotnie mniejszy niż zwykłych produktów inwestycyjnych.

Przy zakupie monet inwestycyjnych należy podać nazwę emitenta, nominał i rok emisji. Inne dane mogą być umieszczone na monetach, na przykład na masie i próbce metalu. Należy wybrać tylko zaufanych sprzedawców złotych monet i uważnie przeczytać wszystkie dokumenty podczas dokonywania zakupu.

Istnieją dwie strategie inwestowania w metale szlachetne: długoterminowy i krótkoterminowy.

Podniesienie cen na rynku metali szlachetnych to długi proces. Inwestor nie czerpie korzyści z inwestycji w metale szlachetne natychmiast, ale po kilku latach. Na zmiany cen żółtego metalu wpływają czynniki globalne: konflikty polityczne i wojskowe, wzrost dochodów inwestorów, zmiany kursu walut światowych, rosnące ceny głównych grup towarów itp. Inwestorzy indywidualni mogą kupować monety inwestycyjne po cenie przetargowej, wiedząc o długoterminowych perspektywach wzrostowych. Korzystnym okresem na zakup złota w cenie minimalnej jest początek lata. Istnieje możliwość sprzedaży po maksymalnej cenie pod koniec jesieni.

Sytuacja na świecie jest obecnie burzliwa, więc istnieje duże prawdopodobieństwo krótkoterminowego zysku przy inwestowaniu w metale szlachetne. Konieczne jest jedynie reagowanie na zmiany sytuacji politycznej i gospodarczej w czasie. Wydarzenia te mogą być monitorowane za pośrednictwem międzynarodowych kanałów komunikacyjnych. Dzięki systematycznej analizie informacji możesz terminowo zarejestrować korzystną sytuację i natychmiast zareagować, co przyniesie znaczne zyski. Należy monitorować sytuację w przemyśle, który jest głównym odbiorcą metali szlachetnych, a mianowicie w przemyśle biżuteryjnym i energetycznym, medycynie itp.