Wzrost przywozu złota do Chin

Chiny są największym krajem produkującym i spożywającym złoto na świecie. Każdego roku sprzedaje ponad 100 ton produktów żółtego metalu o wartości kilkudziesięciu miliardów dolarów. Pandemia koronawirusowa miała negatywny wpływ na rynek złota w Królestwie Środkowym. Przywóz metali szlachetnych gwałtownie spadł na początku 2020 r. z powodu zmniejszenia popytu krajowego.

Według Chińskiego Stowarzyszenia Złota w pierwszym kwartale 2020 r. produkcja metali szlachetnych z surowców krajowych spadła o 10% do 74,4 tony. Produkcja pierwotna wyniosła 58,91 ton, a produkcja uboczna 15,53 ton. Kolejne 23,99 ton rafinowanego złota powstało z importowanych surowców, co jest o 1% wyższe w porównaniu z tym samym wskaźnikiem w 2019 r. Ogólnie rzecz biorąc, w 2020 r. w kraju wyprodukowano 98,43 ton rafinowanego złota, czyli o 7% mniej w ujęciu rocznym.

Od drugiej połowy 2020 roku chińska gospodarka zaczęła szybko się poprawiać po koronakryzie. Przyczyniło się to do wzrostu popytu na złotą biżuterię, bullion i monety inwestorów i ludności. W styczniu 2021 r. ceny produktów żółtego metalu w kraju były wyższe niż ceny na świecie. Wysoki popyt na cenne produkty i atrakcyjne ceny wyjaśniają wzrost przywozu złota do Chin. Konsumpcja metali szlachetnych w kraju w pierwszym kwartale tego roku niemal podwoiła się - do 288,2 tony. Popyt od jubilerów wyniósł 169,18 ton, a od konsumentów przemysłowych i innych - 22,71 ton, podczas gdy popyt inwestycyjny na bullion i monety osiągnął 96,31 ton.

Chiński Bank Ludowy (zwany dalej „NBK”) kontroluje ilość złota wprowadzanego do kraju poprzez system kwot przekazywanych bankom komercyjnym. Zazwyczaj NBK daje pozwolenie na import wystarczającej ilości metalu szlachetnego, aby zaspokoić popyt krajowy. Czasami ilość dostaw jest ograniczona. W kwietniu 2021 r. NBK zezwoliło bankom krajowym i międzynarodowym na import dużych ilości złota do kraju. Według prognozy około 150 ton żółtego metalu o wartości 8,5 miliarda dolarów zostanie przywiezionych po cenach bieżących. Większość złota jest zwykle importowana do Chin z Australii, RPA i Szwajcarii.

Wielkość przywozu wskazuje na wzmocnienie pozycji Chin na światowym rynku metali szlachetnych. Według chińskich obyczajów, od lutego 2020 roku, kraj importuje około 10 ton złota każdego miesiąca, o wartości około 600 milionów dolarów. W 2019 roku import wyniósł około 3,5 miliarda dolarów miesięcznie, czyli około 75 ton. Popyt na żółty metal szlachetny w Indiach również poprawił się po pogorszeniu koniunktury spowodowanej pandemią. W marcu 2021 roku odnotowano rekord - 160 ton złota.

Niska siła nabywcza chińskiej populacji nieznacznie wpłynęła na notowania złota na początku pandemii. Zachodni inwestorzy, obawiając się katastrofy gospodarczej, kupili wtedy ogromną ilość żółtego metalu, podnosząc jego cenę do rekordowego poziomu 2,072,50 USD za uncję.

Szczepienia ludności i państwowe środki stymulujące gospodarkę, prowadzone od dawna, doprowadziły do spadku popularności metali szlachetnych w oczach inwestorów. Jego cytaty spadły do około 1750 dolarów.

Chiny i Indie zazwyczaj stanowią około 2/5 rocznego zapotrzebowania na złoto na świecie. Według Suki Cooper, analityka metali szlachetnych w Standard Chartered Bank, ożywienie gospodarek dwóch głównych krajów konsumpcji metali szlachetnych ma kluczowe znaczenie dla stabilizacji notowań złota i powinno powstrzymać ich dalszy spadek w nadchodzących miesiącach.