Złoto i srebro to najbardziej wiarygodne instrumenty finansowe. Pomagają chronić pieniądze przed pogorszeniem koniunktury gospodarczej i kryzysami finansowymi. Inwestycje w metale szlachetne utrzymują swoją siłę nabywczą. Złoto i srebro znacznie zmniejszają ryzyko związane z portfelem inwestycyjnym. Sezonowe wahania notowań metali szlachetnych mogą być wykorzystywane do generowania stabilnych przychodów.
Jaka jest różnica między metalami szlachetnymi a innymi instrumentami finansowymi jako przedmiotem inwestycji?
We współczesnym świecie krąży duża liczba papierów wartościowych. Ich wartość zależy od trzech komponentów: stanu gospodarki i całego rynku akcji, gałęzi przemysłu i podsektorów reprezentowanych na giełdzie, a także poszczególnych firm i spółek, których papiery wartościowe są przedmiotem obrotu na rynku. Dodatkowymi czynnikami są nastroje na giełdach, plany rozwoju przedsiębiorstw i opinie analityków. Przyszły dochód z papierów wartościowych zależy od warunków określonego segmentu giełdy. Sytuacja ta nie ma zastosowania do obligacji i weksli dłużnych, z którymi związane jest ryzyko niewypłacalności emitenta.
Inwestycje w metale szlachetne mają minimalne ryzyko
Przytoczmy główne argumenty na korzyść tego stwierdzenia:
1. Brak wiązania metali szlachetnych z rządem danego kraju chroni ich wartość przed wpływem procesów gospodarczych i politycznych danego państwa. Globalne kryzysy finansowe doprowadziły do wyższych notowań złota i srebra, które okazały się bardzo popularne jako środek ochrony oszczędności. Dlatego w niestabilnych czasach inwestorzy zamieniają ogromne ilości na metale szlachetne.
2. Na rynku metali szlachetnych znajdują się dwa rodzaje nabywców: inwestorzy indywidualni i instytucjonalni. Mają różne motywy do konsumpcji. Dlatego spadek popytu ze strony niektórych nabywców może okazać się odwrotnym skutkiem dla innych. Na przykład spadek popytu ze strony inwestorów indywidualnych w wyniku spadku siły nabywczej wpływa na spadek notowań. Niska cena metali szlachetnych przyciąga inwestorów instytucjonalnych.
3. Żółty metal jest międzynarodowym środkiem płatniczym. Dragmetall można kupić i sprzedawać w dowolnym miejscu na świecie. Rezerwat prawie wszystkich stanów świata składa się częściowo ze złota. Banki centralne i inne instytucje finansowe posiadają blisko jedną czwartą światowych rezerw.
Wartość metali szlachetnych przez tysiąclecia
Sukces i bogactwo osoby zależało kiedyś od ilości złota i srebra, które posiadał. W starożytnym Nowogrodzie istniało specjalne stowarzyszenie kupców „Ivanovo Hundred”. Jej członkowie cieszyli się honorem i różnymi przywilejami. Aby zostać uczestnikiem takiego społeczeństwa, trzeba było dodać do skarbca 50 wlewków srebra, o łącznej wadze ponad 50 kg.
W dawnych czasach produkty z metali szlachetnych były przechowywane w buforach, zakopywane w ziemi, opuszczane na dno studni, murowane w kamiennych ścianach. Pod koniec XIX wieku w Ławrze Pecherskiej odkryto duży skarb z cennymi monetami. Całkowita waga skarbu wynosiła 287 kilogramów - 27 kilogramów złota i 270 kilogramów srebrnych monet.
Podczas I wojny światowej państwa alianckie wykorzystywały złoto do zapewnienia wzajemnych zobowiązań. Podczas II wojny światowej Anglia i ZSRR kupiły sprzęt, broń i żywność ze Stanów Zjednoczonych na złote bary. Do 1949 roku w Fort Knox, w stanie Kentucky (USA), jedna piąta złota wyprodukowanego w tym czasie została skoncentrowana - 21,8 tys. ton.
Jakie czynniki wpływają na cytaty metali szlachetnych?
Ceny metali szlachetnych różnią się w zależności od różnych czynników makroekonomicznych i mikroekonomicznych. Przede wszystkim mówimy o zmianach w ramach legislacyjnych i polityce gospodarczej państwa, operacji wojskowych itp.
Gdy złoto i srebro funkcjonowały jako pieniądze, siła nabywcza monet i banknotów często spadała w okresach operacji wojskowych i kryzysów gospodarczych. Na przykład na początku XVII wieku rosyjski rubel amortyzował się 5 razy. Niemiecki znak podczas I wojny światowej amortyzował się tysiące razy!
Siła nabywcza pieniądza zależała wówczas całkowicie od ich zaopatrzenia w żółty metal. Ponieważ całkowita masa złota spadła, zmalała siła nabywcza pieniądza. W połowie XX wieku złoty standard został zniesiony, ustępując nowoczesnej polityce pieniężnej.
Jak dobrze inwestować w metale szlachetne?
Zanim zainwestujemy w złoto i srebro, wszystko musi być starannie zaplanowane. Aby to zrobić, musisz odpowiedzieć na cztery pytania: kiedy kupić, ile, na jaki okres i w jakiej formie. Rynek metali szlachetnych jest sezonowy. Notowania zmieniają się okresowo przez cały rok. Korzystnym okresem na zakup złota w cenie minimalnej jest początek lata. Możesz go sprzedać drożej pod koniec jesieni.
Istnieją dwie strategie inwestowania w metale szlachetne: długoterminowy i krótkoterminowy.
Wzrost cen na rynku metali szlachetnych trwa dłużej niż na rynku papierów wartościowych. Na zmiany notowań złota i srebra wpływają czynniki globalne: konflikty polityczne i wojskowe, wyższe dochody inwestorów, zmiany kursu walut światowych, rosnące ceny głównych grup towarów itp. Kiedy cytaty metali szlachetnych przez długi czas, mówią o „bullish” trend. Jak pokazuje historia, w dłuższej perspektywie jest to tendencja, która dominuje. Inwestorzy zyskują na posiadaniu metali szlachetnych nie od razu, ale kilka lat później.
Współczesny świat jest niestabilny, więc prawdopodobieństwo krótkoterminowego zysku przy inwestowaniu w metale szlachetne jest bardzo realne. Konieczne jest jedynie reagowanie na zmiany w globalnym otoczeniu politycznym i gospodarczym w czasie. Wydarzenia te mogą być monitorowane za pośrednictwem międzynarodowych kanałów komunikacyjnych. Systematycznie analizując informacje, można zarejestrować korzystną sytuację i natychmiast zareagować, powodując znaczne zyski. Należy przeanalizować sytuację w sektorach, które są głównymi odbiorcami metali szlachetnych, a mianowicie przemysłu biżuteryjnego i energetycznego, medycyny itp.