Banki centralne zwiększyły akwizycje złota na początku 2021 r.

Banki centralne są nabywcami netto żółtego metalu przez 11 kolejnych lat. Według Światowej Rady Złota w 2020 roku wielkość światowego złota została uzupełniona o 272,9 tony kruszcu. Podczas aktywnej fazy pandemii niektóre banki sprzedały swoje rezerwy i wlały płynność do gospodarki. Zakupy metali szlachetnych przeprowadzono aktywnie w pierwszej połowie roku i w ostatnich trzech miesiącach 2020 roku. 10 banków centralnych dokonało zakupów netto żółtego metalu w ilości co najmniej jednej tony. Turcja prowadziła drugi rok z rzędu, uzupełniając rezerwy o 134,5 tony.

Ranking 10 krajów o największych rezerwach złota na kwiecień 2021 r. jest kierowany przez Stany Zjednoczone - 8133,5 tony. Niemiecka liczba wynosi 3362,4 ton, co stawia kraj na drugim miejscu. Włochy zajmują trzecie miejsce z 2451,8 ton. Obecne rezerwy metalu szlachetnego we Francji to 2436 ton - czwarte miejsce w rankingu. Bank Centralny Rosji był na piątym miejscu, z 2295,4 ton złota. Chiny zajmują szóste miejsce pod względem złota w rezerwach - 1948,3 tony. Szwajcaria ma 1040 ton metalu szlachetnego i zajmuje siódme miejsce w rankingu. Japonia, ósmy co do wielkości kraj ze złotymi rezerwami, ponieważ ich objętość wynosi 765,2 tony. Na dziewiątym miejscu są Indie z 687,8 ton. Dziesiąta pozycja Holandii ze wskaźnikiem 612,5 ton.

W pierwszym kwartale 2021 r. banki centralne znacznie zwiększyły zakupy złota. Według ekspertów w ciągu zaledwie czterech miesięcy 2021 r. światowa rezerwa złota wzrosła o 150-200 ton, co wskazuje na zachowanie popytu. Znaczna część tych zakupów pochodziła z banków na Węgrzech (63 tony w marcu) i Tajlandii (43,5 tony w kwietniu). W najnowszej historii te dwa wskaźniki prowadzą do wielkości miesięcznych zakupów złota, nieco niższych niż przykład Polski, która w czerwcu 2019 roku nabyła 100 ton metalu szlachetnego.

Bank Tajlandii publikuje co tydzień dane dotyczące poziomu rezerwy złota w ujęciu dolarowym. Do końca kwietnia liczba ta wynosiła 11,2 miliarda dolarów. W okresie od 30 kwietnia do 28 maja 2021 r. wartość rezerw Banku wzrosła o 3,7 mld USD i osiągnęła 14,9 mld USD. Według surowych szacunków rezerwa złota w kraju wzrosła o 40-50 ton.

Bank Zambii zwiększa rezerwy złota dzięki produkcji krajowej, kupując bullion od producentów. Od początku tego roku rozpoczął się aktywny zakup żółtego metalu, choć w mniejszym rozmiarze niż banki centralne wyżej wymienionych krajów. Co miesiąc zakupiono 2100 uncji złota, a w maju rezerwy uzupełniono o 8400 uncji. Zambia podąża śladami Mongolii, Filipin i kilku innych krajów, które zwiększają rezerwy ze względu na produkcję krajową.

Liderzy Banku Węgier stwierdzili, że wzrost wielkości zakupów metali szlachetnych w 2021 r. jest prowadzony ze względu na duże prawdopodobieństwo wystąpienia nowych zagrożeń związanych z pandemią koronawirusa. Christopher Mwunga, dyrektor Banku Zambii, zauważył, że "tylko złoto może utrzymać swoją wartość w okresach niestabilności gospodarczej. Dlatego metal szlachetny będzie niezawodnie chronić nasz portfel inwestycyjny przed poważnymi stratami ".

Wskaźniki te odzwierciedlają fakt, że metal szlachetny pozostaje ważnym atutem w czasach kryzysu. Ożywienie gospodarki światowej jest kwestionowane ze względu na nowe fale pandemii koronawirusa. Banki centralne zdobędą żółty metal, dopóki koronakryzja nie zniknie.