Request a call

Спасибо за заявку,
в ближайшее время с Вами свяжутся!
Au
1,713.15 EUR
Ag
21.62 EUR
Pt
992.81 EUR
Au
1,713.15 EUR
Ag
21.62 EUR
Pt
992.81 EUR

Jak kształtuje się cena monety?

Wielu inwestorów chce, aby monety, które kupili, wzrosły w cenie. Rynek monet wtórnych oferuje cenę inną niż pierwotny. Dlaczego to się dzieje? Kształtowanie przyszłej ceny monety nie jest dokładnie nauką. Istnieje jednak wiele czynników, które pomogą wskazać, jak z czasem zmieni się cena monety.

Oferta

W większości przypadków, rzadkie monety będą kosztować więcej niż bardziej przystępne, z dużym obiegu. Dlatego kupując monetę, musisz wyświetlić informacje o jej obiegu lub maksymalnej ilości planowanej do wydania. Aby jednak określić prawdziwą rzadkość monety, należy dodatkowo dowiedzieć się, ile monet jest dostępnych na rynku.

Popyt

Popyt jest głównym czynnikiem podnoszącym ceny monet. Może znacząco wpływać na koszt rzadkich okazów.

Załóżmy, że 10 tysięcy kupujących chce kupić konkretną wersję monety. Wiadomo, że 5 egzemplarzy jest oferowanych na sprzedaż na rynku. Cena monety na rynku wtórnym wzrośnie proporcjonalnie do liczby inwestorów i kolekcjonerów, którzy chcą ją nabyć oraz stopnia konkurencji - intensywności wzrostu liczby nabywców.

Wyobraź sobie sytuację odwrotną: podaż na rynku wynosi 10 tysięcy monet, a popyt pochodzi od 50 nabywców. W tym przypadku popyt na monetę jest ograniczony, co nie wpłynie na znaczny wzrost jego ceny.

Wiek monety

Na pierwszy rzut oka, im starsza moneta, tym jest droższa. Należy jednak wiedzieć, że wiek monety nie zawsze jest gwarancją wyższej ceny. Na przykład wiele starych monet można kupić w niższej cenie niż nowoczesne. Starożytne monety są rzadkie, ale nie zawsze mają dobry stan.

Kolekcjonerzy przywiązują wagę do wieku monety. W niektórych przypadkach kluczową rolę odgrywa czas. Ważne jest, aby zbadać wydajność monety z perspektywy czasu, co jest wskaźnikiem jej przyszłej ceny. Jeśli wartość monety wzrosła z czasem, to jest popyt na nią. Cena może się różnić na przestrzeni lat. Zdarza się, że przez pewien czas wartość monety nie zmienia się, a po 15 lub 25 latach zainteresowanie kolekcjonerów wzrasta ze względu na znaczenie tematu lub projektu danej wersji.

Status monety

Mówimy o zużyciu, uszkodzeniu fizycznym, zmianach kolorów. Im lepszy stan monety, tym więcej kosztuje.

Produkty w idealnym stanie są zwykle droższe niż te o niewielkich uszkodzeniach. Kolekcjonerzy zainteresowani pewnym rzadkim okazem nie są tak łatwo znaleźć monetę w dobrym stanie w czasie. W tym przypadku popyt zwiększy cenę nawet monety nie w idealnym stanie.

Właściwości estetyczne monety

Moneta, jak obraz lub rzeźba, jest przedmiotem kolekcji. Dlatego wielu kolekcjonerów docenia okazy o atrakcyjnej i unikalnej konstrukcji, różnych kształtach i rozmiarach. Klienci chcą mieć najlepszą próbkę monet z luksusowym i odrębnym wzorem.

Jest jednak sytuacja odwrotna. Wartość monety może wzrosnąć, jeśli jest to rzadka odmiana lub z błędem w biciu.

Zawartość metali szlachetnych

Istnieją dwa rodzaje nabywców monet: inwestycyjne lub tworzenie prywatnych kolekcji. Ci pierwsi szukają monet, które w końcu wzrosną w cenie, aby otrzymać dochody w odsprzedaży. Druga ocena rzadkości i dekoracji monet.

Złoto, platyna i srebro są drogie metale, więc monety, które są z nich bite są uważane za produkty, które przynoszą pasywny dochód. Ten ostatni powstaje z powodu wzrostu cytatów metali szlachetnych, a także obecności „wartości wewnętrznej”.

Ваш браузер устарел рекомендуем обновить его до последней версии
или использовать другой более современный.
Informacje o ochronie danych
Klikając na przycisk „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie KALITA.GOLD, stron trzecich i podobnych metod optymalizacji strony internetowej i jej prawidłowego działania, a także na wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach. Ponadto, inne metody stosowane do wygodnego dostosowywania strony internetowej, tworzenia anonimowych statystyk, link informacje o korzystaniu z tej strony internetowej i naszych reklam internetowych do zamawiania danych transakcji i innych kontaktów z klientami, lub wyświetlania spersonalizowanych treści marketingowych na tej stronie internetowej i gdzie indziej. Kliknij przycisk „Polityka prywatności”, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób wykorzystujemy Twoje dane, kim są nasi partnerzy, na co wyrażasz zgodę oraz o Twoim prawie do odwołania się w dowolnym momencie. Klikając przycisk „Akceptuj”, wyrażasz zgodę na korzystanie z tych technologii i wymienionych celów przetwarzania. Możesz odmówić zgody tutaj lub cofnąć ją w dowolnym momencie w polityce prywatności.